tropico Recenzje gier PC

Czy nowe Tropico 4 jest równie dobre co wcześniejsze części?Przejdź do katalogu gier!

Każdy z nas pewnie chociaż raz marzył o tym, żeby pokierować własnym państwem. Na to pozwala nam właśnie seria Tropico. Gra daje bowiem unikalną możliwość wykazania się swoimi zdolnościami przywódczymi na kilku fikcyjnych karaibskich wyspach w okresie zimnej wojny. Jest to wciągająca mieszanka zarządzania oraz symulacji państwa posypana szczyptą humoru. Czy nowe Tropico 4 jest równie dobre co wcześniejsze części? Oto nasza recenzja Tropico 4!

Nie od dzisiaj wiadomo, że gry z gatunku tycoon, są bardzo pożądanymi tytułami na naszym rynku. Do dyspozycji oddano nam już całą masę takich tytułów, pozwalających zająć się przeróżnymi gałęziami życia. Począwszy od parków rozrywki, hoteli, przez więzienia i ogrody zoologiczne na szeroko pojętym transporcie skończywszy. Ostatnio jednak, po latach świetności tych produkcji, ze świecą trzeba szukać dobrej strategii ekonomicznej, sytuację na szczęście ratuje nieco opisywane przez nas Tropico 4.

gry ekonomiczne,

Seria Tropico z każdą swoją nową odsłoną oddaje nam do dyspozycji coraz to nowe rozwiązania, które bardzo uatrakcyjniają rozgrywkę. Zabawa poprowadzi nas tym razem przez 20 misji ulokowanych na 10 nowych mapach.  Dodatkowo otrzymujemy także 20 nieznanych w poprzednich odsłonach tej serii budynków (między innymi: Stock Exchange, centrum handlowe, Aqua Park i Mauzoleum El Presidente).  Całą rozgrywkę urozmaicą nam do tego też  ponownie żywioły niszczące co pewien czas to co z takim Kozłowem wybudowaliśmy. Będzie można przeżyć między innymi  wybuchy wulkanów, susze, czy potężne tornada. Wszystko to wygląda przy tym bardzo realistycznie i oddaje prawdziwą naturę kataklizmu. W porównaniu z poprzednią odsłoną serii, gdzie katastrofy naturalne niszczyły najwyżej jakąś grupę budynków, w Tropico 4 żywioły mają teraz dużo szerszy zakres działania i wpływu na nasze otoczenie. Przykładowo wyciek oleju może doprowadzić do wymarcia ryb i doprowadzić tym samym do zachwiania naszej gospodarki, jeżeli opieramy ją rybołówstwie. W tej kwestii ułatwieniem jest dla nas na szczęście budynek stacji meteorologicznej, który ostrzega w porę przed nadchodzącymi problemami.

Pojawiła się też możliwość odbudowania zniszczeń za pomocą jednego kliknięcia, co jest bardzo przydatnym rozwiązaniem i znacznie ułatwia znacznie zabawę. W poprzedniej odsłonie nie było takiej opcji co mocno utrudniało nam odbudowanie utraconych w kataklizmie budynków.

symulator parku wodnego

Skoro jesteśmy już przy budynkach, to warto powiedzieć, że w grze pojawiły się też kolejne atrakcje dla turystów, włączając w to parki wodne, centra rozrywki i galerie handlowe. Wszystko to pozwala nam wyciągnąć z kieszeni bogatych zwiedzających jeszcze więcej pieniędzy, które można potem zainwestować w rozwój naszej malej bananowej republiki. Moim zdaniem jedną z najważniejszych nowych struktur jakie się tu pojawiły jest jednak budynek Ministerstwa. Pozwala on stworzyć własny rząd co otwiera możliwość wybranie spośród swoich podwładnych pięciu osób i mianowania ich ministrami. Zostają oni osadzeni na jednym ze stanowisk: gospodarki, obrony, spraw zagranicznych, edukacji oraz spraw wewnętrznych. Oprócz wykonywania swoich zadań ministrowie będą pracować również i dla Ciebie, na przykład dokładając starań, aby nie doszło do powstania przeciwko reżimowi. Biorąc pod uwagę fakt, iż każdy z ministrów ma określony zakres możliwości i specjalne umiejętności daje to nam całkiem szeroki wachlarz działań

W dobie portali społecznościowych nie mogło też zabraknąć specjalnej opcji umożliwiającej jednoczesne granie, ściąganie screenów i łatwe ich umieszczenie ich na Facebooku lub Twitterze

Bardzo ciekawa jest także opcja tworzenia swojego wizerunku. Możemy teraz dokładnie zdecydować jak ma wyglądać nasz El Presidente. Bardziej leniwi zdecydują się pewnie jednak na wybór swojej postaci z listy gotowych już osobliwości, cała reszta może spędzić sporo czasu dopieszczając wygląd swojego dyktatora.

tropico

Graficznie gra jest bardzo dopracowana. Wszystkie budynki, otoczenie oraz efekty świetlne stwarzają otoczenie bardzo realne i przyjemne dla oka. Dodatkowo praca kamery pozwala nam spojrzeć bezpośrednio na życie naszych podwładnych. Przy maksymalnym zbliżeniu możemy dosłownie przemieszczać się po chodnikach naszego imperium.  Chociaż Tropico 4 bazuje na silniku znanym już z poprzedniej odsłony, to jednak twórcy naprawdę przyłożyli się do swojej pracy i mocno dopieścili całość – grafika stoi teraz nie tylko na wyższym poziomie ale stała się bardziej przejrzysta, czytelna,  przez to nawet osoba dopiero zaczynająca swoją przygodę z tycoonami odnajdzie się tutaj bez problemu. To również zaleta bardzo dobrze wykonanego interface gry, który w końcu nie sprawia żadnych problemów.

Dołożono również starań  aby urozmaić nam misje poboczne. Nawet prowadzenie rozgrywki w tak zwanym systemie sandbox [piaskownicy], kiedy koncentrujemy się na samym, swobodnym budowaniu, pozwala nam na wykonanie kilku  zadań premiowanych.

tropico

Tytuł będąc kontynuacją, nie wyłamał się  jednak spod kanonu niezbyt udanych powtórzeń. Na przykład edykty , będące bardzo ważnym elementem zarządzania państwem są tutaj dokładnie takie same jak w Tropico 3. Największym podobieństwem jest jednakże wykorzystanie tej samej muzyki. Nie zrozumcie mnie źle, utwory są doskonale dobrane, jednakże jest ich na tyle mało, że nie pozwalają nam się cieszyć nimi godzinami.

Tropico 4 nie jest drastycznym krokiem na przód w porównaniu z całą serią, jednakże jest na tyle dobrą produkcją, że możemy przy niej bawić się przez wiele godzin. Co ważniejsze gra zainteresuje sobą chyba zarówno początkujących Graczy jak i tych już średnio zaawansowanych.

Sprawdź najlepszy katalog gier!