gry dla dzieci Recenzje gier PC

Minecraft – kultowe kostki w grze typu sandboxPrzejdź do katalogu gier!

O Minecraft słyszał już chyba każdy. Nasz mały świat podzielił szybko się na tych, którzy ten tytuł kochają albo wprost przeciwnie – nienawidzą. Pozwólcie jednak, że przekonamy Was, że naprawdę warto zainteresować się tą produkcję. Dlaczego? Na te pytania odpowie Wam już nasza recenzja Minecraft!

gry sandbox

Czym jest ten cały Minecraft? Wbrew pozorom bardzo trudno na to odpowiedzieć. Najlepszym wyjaśnieniem nich będzie stwierdzenie, że ta gra jest swoistą kwintesencją tego czym jest sandbox – czyli swobodnej, niczym nie ograniczonej zabawy, produktu w którym możemy zrobić wszystko co tylko chcemy, i w którym ogranicza nas właśnie tylko nasza wyobraźnia. Czyżbym słyszał słowa powątpiewania? Niczym nie ograniczona zabawa, to przecież nie możliwe! A jednak! W Minecraft naprawdę możemy robić wszystko na co nam tylko przyjdzie ochota. Gra na początku generuje bowiem losowo ogromny i praktycznie nieskończony świat, w którym podobnie jak w rzeczywistości mamy góry, lasy, wielkie morza, rozległe niziny czy jeziora i ogromne podziemne kompasy jaskiń. Tylko od nas zależy co w tym świecie zrobimy i jak go ukształtujemy. Cała zabawa przypomina zresztą z lekka popularne niegdyś książki o rozbitkach – na początku zabawy nie mamy bowiem nic oprócz własnych rąk, ale zaczynając od stworzenia najprostszych narzędzi możemy powoli zagospodarować naszą najbliższą okolicę, niczym w Robinsonie Crusoe albo  „Tajemniczej Wyspie” J. Verne.

gry dla dzieci

Na samym początku więc mozolnie ścinamy drzewo, z drewna robimy pierwszą, słabą siekierę, łopatę albo kilof i budujemy schronienie (albo szukamy jakiejś przytulnej jaskini), aby przeczekać noc, w czasie której pojawią się różne potwory. Później wytwarzamy coraz lepsze i wytrzymalsze narzędzia i z dnia na dzień rozbudowujemy coraz bardziej swój „nowy” dom. Wydobywamy kamień, szukamy rudy żelaza, organizujemy małą hutę, wytwarzamy pierwszą broń i a nawet zaczynamy uprawiać pola aby zdobyć żywność. Rzecz w tym, że gra nie ma w zasadzie żadnego celu – ten wymyślamy już sobie sami. Chcemy wybudować potężny, średniowieczny zamek z kamienia? Wystarczy znaleźć kamieniołom, wydobyć odpowiednią ilość surowców i przeznaczyć na to odpowiednio dużo czasu. Urokliwa chatka w lesie? Proszę bardzo! A może podwodne miasto ze szkła? Viola! Wieża maga niczym Isengard Z „Władcy Pierścieni”? Wystarczy zakasać rękawy i do roboty! Wszystko zależy bowiem tylko od naszej wyobraźni i od… czasu – bo tutaj nie ma żadnych uproszczeń i automatyzacji – wszystko robimy sami. Gra naprawdę niesamowicie wciąga – ciągle rozbudowujemy swoje włości, upiększamy dom nowo wykonanymi przedmiotami czy po prosu zwiedzamy ogromny świat do jakiego trafiliśmy. Możemy robić wszystko co tylko dusza zapragnie, zresztą zobaczcie na krainy i pomysłowe budowle wykreowane przez bardziej pracowitych fanów tej produkcji!

Okazuje się, że w grze można budować nawet zmyślne i skomplikowane mechanizmy – wystarczy tylko pomyśleć a efekty będą naprawdę zdumiewające!

Jak widać Minecraft daje naprawdę wielkie pole do popisu dla naszej wyobraźni.

minecraft

Jak zapewne zauważyliście, wszystko jest tutaj utrzymane w specyficznej, kwadratowej i mocno pikselowatej grafice. Wbrew pozorom wcale nie przeszkadza ona w zabawie a nawet nadaje całości specyficznego stylu. Wątpię czy gdyby całość była oparta na silniku jakiegoś Crysis, ta gra stałaby się aż tak popularna. To właśnie dzięki takiej prostej i charakterystycznej oprawie całość jest przejrzysta i nic nie przeszkadza nam w budowie. A jeżeli nie lubicie pikseli, to zawsze można ściągnąć jedną z setek paczek tekstur, które zmienią grę nie do poznania. A wybór jest naprawdę spory – można Minecraft upodobnić nawet do Counter-Strike czy ściągnąć grafikę przypominającą stare horrory, albo kreskówki. Podobnie jest z modami – społeczność cały czas pracuje nad nowymi przedmiotami, surowcami czy dodatkami zmieniającymi grę, co w połączeniu z nieskończonym, losowo generowanym światem powoduje, że całość naprawdę się nie nudzi.

Oczywiście Minecraft ma też wady – największą z nich jest chyba potworna czasochłonność tej gry. Aby wybudować tutaj cokolwiek większego, musimy poświecić na to co najmniej kilka godzin pracy, samo wydobycie głupiego kamienia pod budowlę wymaga najpierw stworzenia narzędzi, potem (w czasie rzeczywistym!) monotonnego wybierania surowca, a dopiero na końcu bawienia się w murarza. Całość może także od pewnego momentu nudzić – tutaj akcji nie ma za dużo i to jednak głownie produkcja przeznaczona dla ludzi lubiących konstruować różne rzeczy, ale jeżeli kiedyś bawiliście się namiętnie klockami LEGO, to poczujecie się za to tutaj jak w raju. Zawsze można też założyć serwer i wybudować wirtualne miasto ze znajomymi, a nawet toczyć razem miniaturowe wojny. Co kto lubi!

minecraft

Jeżeli jednak wolicie bardziej dynamiczne gry, to tytuł ten Was jednak szybko znudzi, walka w Minecraft jest bowiem mocno uproszczona, nie mamy żadnej fabuły, zadań a samo zwiedzanie – mimo wszystko – mocno pustego świata też okazuje się na dłuższą metę nieco monotonne. Gdy od pewnego momentu mamy już na sobie najlepszy ekwipunek, porządny dom, to w zasadzie warto bawić się tylko aby wybudować coś naprawdę wielkiego i pokazać to w Internecie albo znajomym.. Jeżeli nie lubicie takich rzeczy, to Minecraft nie jest tytułem dla Was, ale mimo wszystko spróbujcie zagrać, bo takiej produkcji jeszcze nigdy nie było! A może akurat dołączycie do jej fanów?

Sprawdź najlepszy katalog gier!