gry strategiczne Recenzje gier PC

Patrician IV: Narodziny Dynastii – recenzja gryPrzejdź do katalogu gier!

Wprawdzie Patrician IV trafił na rynek przeszło rok temu, ale dopiero teraz CD Projekt zdecydował się na dystrybucję tego tytułu w naszym kraju. Cóż, lepiej późno niż wcale, tym bardziej, że obecnie takie produkcje są już prawdziwą rzadkością. Czy jednak warto? Miejmy nadzieję, że nasza recenzja Patrician IV odpowie Wam na to pytanie!

Warto od razu zauważyć, że pewnym plusem tego opóźnienia jest fakt, że w pudełku znajdujemy nie tylko gołą grę, ale również dodatek „Narodziny Dynastii”. Ma to spore znacznie, bo bez niego rozgrywka jest naprawdę znacznie bardziej uboga. Tak więc nie zastanawiacie się ani chwili i po zakupie instalujcie od razu dodatek! W „gołą” podstawkę nie ma co grać, tym bardziej, że zapisy z niej są niezgodne z rozszerzeniem. Nawet jeżeli bawiliście się już kiedyś w „czystego” Patrician IV,  to dla tego samego dodatku warto zainteresować się tym tytułem – wprowadzona on bowiem naprawdę dużo nowości, ciekawych opcji i ułatwia zabawę a nawet lekko poprawia grafikę całości.

wciągające gry

Zacznijmy jednak od samego początku. O co tutaj chodzi? Mówiąc bardzo skrótowo (w końcu to nie lekcji historii), w Patrician IV wcielamy się w średniowiecznego kupca działającego na północy Europy, czyli terenie Wielkiej Hanzy, a naszym celem jest oczywiście zdobycie złota, władzy i jeszcze raz złota! Nie zabraknie też wielkiej polityki, intryg a nawet bitew morskich. Na początku jesteśmy jednak tylko drobnym kupcem i nie mamy zbyt wielkich możliwości a zabawa ogranicza się do żmudnego handlowania niewielkimi ilościami surowców bacząc nieustannie na ich ceny. Początki są bowiem raczej monotonne – pływamy od miasta do miasta, kupując w jednym jedno dobro i sprzedając je drożej w drugim. Abyśmy jednak nie umarli z nudów, twórcy wprowadzili do swojej produkcji żywy, zmieniający się nieustannie rynek. Jeżeli będziemy dla przykładu handlować cały czas solą, to prędzej czy później, jej cena spadnie i przestanie to być opłacalne. Zależności są tutaj zresztą znacznie bardziej skomplikowane. Czasami warto wręcz zabrać mniejszy ładunek, aby ceny nie spadły za bardzo czy po prostu co pewien czas przerzucać się na nowy towar… To właśnie takie decyzje są tutaj podstawą rozgrywki i trzeba dobrze zaplanować każdą swoją akcję, myśląc możliwie długofalowo. Czy bardziej się opłaca sprzedać taniej dużą ilość towaru ryzykując spadek cen, czy lepiej małą, ale dłużej utrzymać wysoki popyt? Czy uzbrajać statki i tracić miejsce w ładowniach czy też ryzykować atak piratów? A może handlować tylko z blisko położonymi miastami nie zarabiać na tym za dużo, czy też korzystniejsze będą kosztowe dalsze wyprawy, dające jednak wielkie zyski? Te i wiele innych pytań czeka na każdego zaczynającego zabawę w Patrician IV.

gry strategiczne

Niestety wszystko utrudnia mocno niedopracowany interface użytkownika. Wprawdzie po zainstalowaniu dodatku jest już nieco lepiej (jeżeli ktoś grał w „podstawkę” to może odetchnąć), ale całość jest ciągle nieprzejrzysta i czasami trudna w obsłudze –  po prostu trzeba się zdrowo „naklikać” aby dotrzeć do interesujących nas informacji. Gra atakuje nas bowiem ciągle masą różnych okien i wprawdzie ludzie lubiący skomplikowane produkcie to pewnie docenią, ale nawet oni szybko zauważą, że zabawa byłaby znacznie wygodniejsza gdyby pojawiała się możliwość szybszego dostępu do niektórych opcji czy mniej żmudnego wykonywania różnych czynności.

Wracając jednak do samej rozgrywki. Gdy już zarobimy nieco więcej złota zabawa nabiera rumieńców – różne zdarzenia losowe powodują, że czasami nasze misterne plany mogą się zawalić dosłownie w ciągu kilku sekund, a konkurencja również nie śpi, ciągle sabotuje nasze działania i przejmuje nasze rynki. Jeżeli chcemy coś znaczyć w świecie, to prędzej czy później, trzeba zabrać się za politykę. Prosty handel, to bowiem tutaj tylko początki zabawy. Zarobione w ten sposób złoto można wydawać chociażby na rozwój manufaktur, które produkują rożne dobra i stymulują rynek w taki sposób jaki chcemy zwiększając popyt na dane towary, a dodatkowo pozwalają się też szybciej rozwijać miastu. Mieszkańcy wdzięczni za takie „inwestycje” mogą nagrodzić nas różnymi funkcjami publicznymi czy nawet wybrać na burmistrza. A mając dostep do polityki możemy zacząć walczyć z konkurencją chociażby ubiegając się u władców o różne przewieje, dzięki którym otworzymy sobie nowe możliwości handlu a zamkniemy je konkurencji. Złoto otwiera zresztą wiele drzwi i jeżeli chcemy możemy nawet próbować zatrzymać nadchodzącą wojnę, która mogłaby zrujnować nasz biznes, albo… wprost przeciwnie. Ciągle trzeba jednak pamięć o ekonomii i wszystkich zależnościach między tym co robimy. Gra jest bowiem naprawdę mocno skomplikowana

gry ekonomiczne

Graficznie produkcja prezentuje się całkiem przyjemnie dla oczu. Wysoka szczegółowość terenu, piękne, malownicze miasta z okazałymi budynkami, miłe nasycone kolory… to wszystko się po prostu musi podobać. Większość czasu spędzamy jednak na głównej, mocno schematycznej mapie przeglądając menusy, więc dużo grafiki tutaj nie uświadczymy. Niestety całość, jest też mocno schematyczna – dla przykładu każde miasto wygada tutaj dokładnie tak samo. Trudno jednak wymagać czegoś więcej od – jakby nie było – strategii w której liczy się przede wszystkim analityczne myślenie i rozbudowanie. Trzeba jednak przyznać, że same bitwy morskie wyglądają bardzo dobrze. Może do poziomu Empire: Total War jest im daleko, ale takie potyczki stanowią wielką frajdę w monotonnym życiu kupca.

Nowy Patrician IV, to niewątpliwie tytuł nie dla każdego. To pozycja przeznaczona raczej dla wąskiej grupy  fanów gier ekonomicznych. Mniej cierpliwych Graczy zabawa bowiem szybko znudzi. Akcji tutaj praktycznie nie ma, jest za to masa dużo analizowania, wpatrywania się w jednostajną mapę i przeglądania kolejnych statystyk. Od gry ekonomicznej trudno jednak wymagać więcej i dla jednych będzie to pewnie największą zaletą tej produkcji a dla innych znów jej wadą. Jedno trzeba jednak przyznać – życie kupca naprawdę wciąga!

Sprawdź najlepszy katalog gier!