gry samochodowe Recenzje gier PC

Scania Truck Driving Simulator – symulator kierowcy ciężarówekPrzejdź do katalogu gier!

Scania Truck Driving Simulator to symulacyjne podejście do tematu osiemnastokołowych ciężarówek w formie innej, niż kiedykolwiek wcześniej. W Polsce gry o tej tematyce mają wierne rzesze fanów, uwielbiających przemierzać cyfrowe drogi i bezdroża. Zapraszam więc do naszej recenzji Scania Truck Driving Simulator.

SCS Software, to producent zajmujący się bardzo szerokim wachlarzem symulatorów, w tym także pojazdów ciężarowych. Wydawać by się mogło, że SCANIA Truck Driving Simulator jest kolejną, nudną kopią poprzednich gier z tego gatunku. Jednak po bliższym zapoznaniu się z produkcją, stwierdzam, że nie należy oceniać gry po okładce.

gry samochodowe

Większości z Graczy lubujących się w grach samochodowych przynajmniej raz w życiu zdarzyło się usiąść za kierownicą wirtualnej, wielotonowej ciężarówki, aby wykonywać odgórne zlecenia będące codziennością zawodowego kierowcy. Głównymi zadaniami było zawsze ulepszanie i  unowocześnianie miejsca pracy (ciężarówki), zarabianie pieniędzy oraz (z czasem) rozwój własnego przedsiębiorstwa, co owocowało pojawieniem się wątku ekonomicznego. Jednak na dłuższą metę wszystko stawało się nużące. Głównie dlatego, studio zza naszej południowej graniczy – SCS Software, które charakteryzuje się ogromnym doświadczeniem w tworzeniu tego typu symulatorów, stworzyło SCANIA Truck Driver Simulator. Po przejechaniu kilku tysięcy kilometrów mogę stwierdzić, że nie jest to odgrzewany kotlet, tak jak to było w podobnych tego typu produkcjach. Co więcej, grę oficjalnie wspiera największy producent ciężarówek na świecie, czyli tytułowa SCANIA, a sama produkcja zawiera licencjonowane pojazdy tej marki. Jest to swoistą nowością, gdyż przeważnie twórcy gier ograniczają się do wymyślania własnych samochodów, aby nie płacić za licencję.

Symulator od samego początku jest czymś nowym, bardzo odświeżonym, w porównaniu do dobrze znanych serii Truck Simulator oraz Hard Truck. Przed Graczem jest wiele opcji rozpoczęcia rozgrywki, które wprowadzają w świat wielkich ciężarówek. Jednak na start polecam każdemu, żeby „zdał” prawo jazdy zapoznając się z samochodem marki SCANIA. Jest to swego rodzaj samouczek, który został przedstawiony przez producentów w bardzo ciekawy sposób. Bez niego bardzo trudno jest wprawić się w prowadzenie pojazdu. Największy nacisk został położony na cofanie z naczepą, które – jakby nie patrzeć – jest wielkim wyzwaniem nie tylko dla początkujących kierowców. Bez tej umiejętności jazda osiemnastokołowym potworem może okazać się katorgą.

Kolejną nowością, z którą nie spotkałem się wcześniej w żadnym symulatorze, są zawody kierowców. Kto nie słyszał o zawodach Young European Truck Driver? Eee, no dobrze… To zmagania kierowców organizowane co roku przez firmę SCANIA, które odwzorowano w grze. Tegoroczny zwycięzca, Artur Sumbar, powiedział nawet: „To najlepszy symulator, który może uczynić z Ciebie prawdziwego kierowcę”. Osobiście zgadzam się z tymi słowami, gdyż pomimo kilku braków, to prawdziwy przełom w grach tego typu.

gry symulator

Zadania konkursowe polegają na wykonaniu, zdawałoby się prostych, czynności z kabiny ciężarówki. Zmiana widoku jest karana karnymi punktami w ocenie, więc trzeba się nieźle namęczyć patrząc w lusterka. Nawracanie w zaznaczonym obszarze bez potrącenia żadnego pachołka w jak najkrótszym czasie, to wtedy nie lada wyczyn. A zatrzymanie rozpędzonego, kilkunastu tonowego kolosa, jak najbliżej wyznaczonego punktu, także nie należy do najprostszych. Początkowe zadania nie są wprawdzie przesadnie ciężkie do wykonania, jednak po kilku minutach jazdy stają się coraz trudniejsze, co wymusza odpowiednie skupienie i ogromną precyzję przy manewrowaniu pojazdem.

Po zdanym „prawku” można już wyjechać na ulice. Na początek do dyspozycji jest kilkanaście pojedynczych, bardzo niebezpiecznych zleceń, takich jak chociażby przetransportowanie pomocy dla powodzian przez zalane tereny, albo dostarczenie materiałów budowlanych do zamku poprzez bardzo wąskie uliczki. Osiągnięte wyniki można porównać na tabeli z innymi kierowcami z całego świata, aby przekonać się jak daleko nam do najlepszych. Test na czas reakcji, w którym będzie sprawdzany refleks hamowania przed różnymi przeszkodami na drodze, to kolejny tryb rozgrywki pozwalający spędzić z grą kilka miłych chwil. Oczywiście nie obyłoby się bez wszelakich utrudnień takich jak ciężkie warunki atmosferyczne czy nocna pora dnia, przez co pole widzenia stanowczo staje się krótsze.

symulator ciężarówki

Po ukończeniu wszystkich poprzednich trybów zabawy śmiało można nazwać się pełnoprawnym kierowcą cyfrowej Scanii. Teraz można bez większych problemów wyruszyć w miasto i zbierać zlecenia, przewozić towary oraz odbierać płacę w postaci punktów rankingowych. Podczas rozgrywki są one przyznawane jako nagroda za zlecenia i ustalają miejsce gracza w świecie rankingowym. Gra wyróżnia się przez to z tłumu, ale to wszystko na plus. Bardzo ciekawy pomysł. Do dyspozycji Gracza oddano wiele towarów do przetransportowania oraz zleceń znacząco różniących się poziomem trudności. Szkoda tylko, że każde złamanie kodeksu drogowego (przekroczenie prędkości, wypadek, czy przejechanie na czerwonym świetle) karane jest wyłącznie ostrzeżeniem, bez żadnych dalszych konsekwencji. Gdyby gra odejmowała punkty rankingowe, byłoby to niesamowitą motywacją do jazdy zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Nie ma co się oszukiwać, gra prezentuje się świetnie! Widać, że producenci włożyli wiele pracy w szczegóły miasta i okolicznej wsi, pojazdów oraz efektów warunków pogodowych. Fizyka jazdy jest o niebo lepsza, niż w popularnych tego gatunku produkcjach, a prowadzenie samochodu zostało idealnie odwzorowane. Jedną wadą w tym miejscu jest samo sterowanie, które z klawiatury komputera nie należy do najprzyjemniejszych. Żeby poczuć się jak w prawdziwej Scanii, najlepiej używać kierownicy. Wówczas jazda staje się ogromną przyjemnością. W samochodach można posłuchać radia. Bardzo interesującym rozwiązaniem jest umożliwienie odtwarzania dowolnych utworów muzycznych w formacie MP3 podczas jazdy. Od dzisiaj nie potrzeba konwertera MP3 do OGG, który był niezbędnikiem przy okazji poprzednich produkcji o Truckach. Jednak to jeszcze nic! W grze umieszczono odtwarzacz radia internetowego, więc podczas pokonywania kolejnych dziesiątek kilometrów można słuchać swoich ulubionych, realnie istniejących stacji radiowych. To naprawdę świetny pomysł! Tym bardziej, że w grze jest standardowo tylko jeden utwór, który szybko staje się strasznie nużący.

symulator tira

Pozytywnie zaskoczyła mnie także sztuczna inteligencja. Pierwszy raz zdarzyło mi się, żeby inny kierowca na skrzyżowaniu, „mrugnął” długimi światłami oznaczając ustąpienie pierwszeństwa. Drobna rzecz, a cieszy. Niestety wszystko nie zostało dopięte na ostatni guzik. Optymalizacja gry znacznie obniża ocenę końcową. Po kilku godzinach jazdy, przy świetnej grafice i fizyce, FPS zaczyna frustrująco skakać. Zatrzymywanie rozgrywki i ponowne uruchamianie aplikacji nie należy do najprzyjemniejszych podczas dobrej zabawy. Szkoda także, że mapa nie jest trochę większa. Gracze przyzwyczajeni do całych państw w innych grach tego typu, mogą być zawiedzeni tylko jednym miastem oraz okolicznymi terenami. Jednak w parze z mniejszym terenem zabawy idze także większa szczegółowość. Coś za coś.

SCANIA Truck Driver Simulator wyróżnia się znacząco na tle poprzedników. Twórcy gry wyciągnęli esencję rozgrywki tkwiącą w jeździe wielkimi samochodami ciężarowymi i upchnęli ją w nowych trybach rozgrywki, oraz kilku świetnych pomysłach. Dodali do tego przyjemną dla oka szatę graficzną, wysoki poziom trudności oraz niezła fizykę. Wyszedł z tego wszystkiego naprawdę godny polecenia produkt. Gra zawiera kilka drobnych niedociągnięć, ale pomimo wszystko bardzo mi się podobała.

Sprawdź najlepszy katalog gier!