gry zręcznościowe Recenzje gier PC

Sonic: Generations – powrót sonicznego jeżaPrzejdź do katalogu gier!

Czy nowy Sonic w końcu odbuduje zaufanie Graczy do tej kultowej postaci? Sprawdźcie to razem z nami – oto nasza recenzja Sonic: Generations!

Sonic to razem z Mario chyba jeden z najbardziej znanych bohaterów gier w historii. Od dwudziestu lat ten sympatyczny, super szybki jeż bawi kolejne generacje Graczy. Niestety od dłuższego czasu Legenda Sonica powoli umierała – kolejne tytuły z naszym niebieskim przyjacielem okazywały się coraz większymi rozczarowaniami, straszyły masą niesprawdzonych pomysłów, nie mówiąc już o produkcjach typu Sonic Unleashed gdzie gra wręcz próbowała udawać momentami bajkowego… slashera. Teraz jednak, za sprawą Generations mieliśmy przeżyć pewnego rodzaju powrót do korzeni serii.

gry dla dzieci

Wszystko zaczyna się od uroczej animacja przedstawiającej przyjęcie z okazji 20 urodzin Sonica. Zabawę psuje jednak pewna tajemnicza, zła siła, która porywa przyjaciół naszego bohatera i nokautuje samego dzielnego jeża. Cała zabawa zaczyna się w momencie gdy budzimy się w dziwnym świecie pozbawionym barw – szybko okazuje się, że nasz bohater zagubił się w czasie i jednym sposobem na naprawienie wszystkiego jest ponowne przeżycie wszystkich najważniejszych przygód jakie pamiętamy z poprzednich części gry. Twórcy podeszli zresztą do swojego zadania bardzo pomysłowo – możemy w zasadzie dowolnie wybierać kolejne misje wędrując w miniaturowym świecie, który jest jednocześnie bramą do poszczególnych poziomów. Po odblokowaniu każdego kolejnego levela, następna część świata Sonica wraca do barw, uwalniamy jakiegoś znajomego a i sama historia posuwa się odrobinę do przodu. Aby nie było jednak za nudnie, każdy poziom musimy „zaliczyć”, zarówno pod postacią klasycznego, dwuwymiarowego Sonica, jak i wcielając się w jego odświeżoną wersję w 3D. To świetne rozwiązanie, które powinno przypaść do gustu zarówno fanom oryginału, jak i nieco młodszym Graczom. Dodatkowo, dzięki temu oglądnąć możemy te same mapy z dwóch różnych perspektyw – klasycznej, jak i nowoczesnej – trójwymiarowej.

To jednak jeszcze nie koniec! Oprócz tradycyjnych misji, czeka nas jeszcze kilka pojedynków z bossami i tak zwane wyzwania. Jest ich całkiem sporo i wykonując je odblokowujemy klucze które otwierają kolejne poziomy. Czasami zabawa polega tutaj na zebraniu wszystkich skarbów na mapie w jak najkrótszym czasie, czasami znów na takim kierowaniu naszej postaci aby ta przebiła baloniki latające tu i ówdzie, a czasami po prostu na jak najszybszym przejściu poziomu, chociaż zdarzają się także i bardziej wymyślne sprawdziany. Akcja wyzwań toczy się zresztą na dokładnie tych samych mapach jakie znamy ze zwykłych poziomów, ale są one nieco zmodyfikowane pod kątem danej „konkurencji” i zwykle w każdym wyzwaniu przechodzimy tylko fragment większej mapy. Pomysł całkiem niezły – wydłuża rozgrywkę, chociaż monetami misje tego typu stają się lekko wkurzające.

gry sonic

No właśnie – same poziomy. W zależności od tego czy sterujemy „starym” czy „nowym” Sonikiem, zabawa wygląda zupełnie inaczej a nasz bohater dysponuje innymi zdolnościami. W pierwszym wypadku mamy do czynienia ze stosukowo klasyczną platformówką – biegamy używając typowego dla Sonica dopalania, skaczemy po ruszających platformach, unikamy pułapek, zbieramy pierścienie i oczywiście rozwalamy kolejnych wrogów. Wszystko w starym, dobrym widoku 2D. Zabawa jest naprawdę fajna, poziomy świetnie przemyślane a tempo rozgrywki pędzi jak szalone, niczym za dawnych, dobrych czasów. O dziwo drugi tryb zabawy jest jeszcze lepszy! Tutaj częściej widzimy naszego bohater ukazanego za pleców gdy biegnie on zostawiając wszystko za sobą. Tutaj także liczy się zręczność, chociaż mamy do czynienia nie tylko ze skakaniem przez platformy, ale czasami na przykład zjedziemy na tyłku różnymi rurami czy wykonujemy akrobacje w powietrzu odbijając się od kolejnych wrogów, czy będziemy omijać rozstawione na trasie przeszkody. Gra jest niesamowicie szybka i dosłownie zalewa nas adrenaliną. Co więcej, wszystkie poziomy są naprawdę perfekcyjnie dobrane – to najbardziej znane i lubiane przez fanów lokacje ze wszystkich części gry. Wiele z tych levelów można przejść na kilka różnych sposobów – do celu prowadzi bowiem zwykle co najmniej jedna alternatywna droga, która pozwala zaoszczędzić nam sporo cennych sekund. Także fani „znajdziek” powinny być zadowoleni – poziomy są pełne poukrywanych bonusów, które wprost proszę się o znalezienie a każda misja kończy się punktowym podsumowaniem naszych umiejętności. Nawet gdy przechodzimy daną lokację po raz kolejny, to zabawa się mimo tego nie nudzi – zawsze można odkryć coś nowego, albo po prostu podziwiać krajobrazy.

Grafika w Generations jest bowiem po prostu świetna. Wszystko jest bajecznie kolorowe i przypomina odświeżone wersje znanych i lubianych lokacji. Każdy ze światów wprost zachwyca ilością oddanych szczegółów, szczególnie jeżeli chodzi o tła, które bija po oczach kolorami, światłami i skomplikowaniem. Mapy są naprawdę ogromne, każdy ich fragment wygląda do tego nieco inaczej i jest tutaj co oglądnąć – zróżnicowanie graficzne wręcz poraża – począwszy od trawiastych poziomów, po fabryki, miasta, odległe planety, czy nawet bazy orbitalne – naprawdę nie można się nudzić. Wszystko jest oczywiście utrzymane w mocno kreskówkowym stylu i być może nie zachwyca teksturami, ale cała gra nadrabia to stokroć zróżnicowaniem i rozmachem. Muzyka? Skoczne kawałki idealnie pasujące do zabawy.

gry zręcznościowe

Warto także wspomnieć o bonusach jakie można znaleźć w czasie gry. Zdobywamy więc klasyczne artworki, możemy odblokować klasyczną muzykę i inne materiały, ale także umiejętności. Tutaj sprawa jest naprawdę ciekawa – za zdobyte punkty możemy zakupić później na przykład różne „dopalacze” do wykorzystania w co trudniejszych fragmentach zabawy. Wprawdzie ich wybór nie jest może zbyt wielki, ale niektóre zdolności się bardzo przydają, jak chociażby przyciąganie znajdujących się w pobliżu pierścieni czy możliwość użycia tarczy w krytycznym momencie zabawy, albo po prostu możliwość dokupienia dodatkowych żyć dla naszego bohatera. Na każdą misję możemy dobrać odpowiedni komplet zdolności co pozwala jeszcze bardziej urozmaić rozgrywkę. Fani serii ucieszą się również, że nowy Sonic został utrzymany w specyficznym dla serii humorze, a starsi Gracze znajdą też  tutaj całą masę smaczków czy nawiązań do poprzednich gier z cyklu. Widać, zresztą, że twórcy nieustannie puszczają „oczko” w stronę Graczy, czasami wręcz nabijając się ze stworzonych przez siebie postaci.

Oczywiście nowy Sonic nie jest grą pozbawioną błędów. Niektórzy wytykają całości mniej staranne dopracowanie końcowych poziomów – faktycznie, pierwsze levele zachwycają, ale te na końcu czasu sprawiają wrażenie robionych już głównie po to aby wydłużyć rozgrywkę. Głównym problemem jest tutaj jednak długość zabawy – nawet pomimo sztucznie wydłużających ją wyzwań, to gra na ledwie kilka godzin. Na szczęście można ją zawsze przejść kilka razy i zawsze odkryć coś nowego. Jeżeli szukacie dobrej, i naprawdę diablo szybkiej gry zręcznościowej, z piękną grafiką, w której nie będziecie się nudzić ani przez sekundkę, to Sonic: Generations jest właśnie dla Was!

Sprawdź najlepszy katalog gier!