gry strategiczne Recenzje gier PC

Strategiczno ekonomiczny majstersztyk – Anno 2070Przejdź do katalogu gier!

Ostatnio wśród gier strategicznych i ekonomicznych pasuje pewna posucha, więc wszyscy fani takich produkcji wiązali spore nadzieje z premierą Anno 2070. Czy przeniesienie zabawy w przyszłość nie zabiło unikalnego dla tej serii klimatu? Sprawdźcie razem z nami – oto recenzja Anno 2070!

Ekologia to ostatnio bardzo popularny temat. Wprawdzie moda na dziurę ozonową już przeszła, ale teraz słyszymy za to ciągle o ociepleniu klimatu. Tym właśnie torpem idą twórcy nowego Anno 2070 i malują przed nami apokaliptyczną wizję przyszłości, gdzie na wskutek globalnego ocieplenia podniosły się poziomy mórz i oceanów a resztki ludzkości walczą o ostatnie skrawki lądu, którego nie pochłonęły jeszcze oceany. Konkurują w tym dwie frakcje – Global Trust, czyli przemysłowcy, oraz proekologiczni Eden Initiative. Pierwsi nastawiają się na jak największą efektywność i próbują z resztek lądu wycisnąć ile się tylko da surowców bez zważania na skutki, co oczywiście nie wypływa dobrze na zachwianą już mocno równowagę ekologiczną. Druga zaś strona konfliktu woli spokojny rozwój w zgodzie z naturą, co jednak powoduje, że ich przemysł jest jednak wyjątkowo nieefektywny… Każdą z tych nacji gra się oczywiście nieco inaczej, ale mimo tych wszystkim zmian i przeniesienia zabawy w przyszłość, sama rozgrywka to ciągle dobre, stare Anno Domini. Wszystko zakłada się bowiem znowu na kolonizowaniu nowych lądów, budowaniu miast, rozwijaniu przemysłu, tylko, że zamiast pięknych żaglowców mamy tutaj nowoczesne maszyny.

najlepsze strategie

Sama zabawa zaczyna się oczywiście od kampanii, która pełni tutaj jednak raczej funkcję swoistego samouczka i nie pozwala na dobre rozwinąć skrzydeł. Świetnie wprowadza jednak w grę i mimo swej mierności fabularnej dobrze wyjaśnia wszystkie tajniki rozgrywki. Chociaż bowiem pierwszy rzut oka wszystko wydaje się mało skomplikowane, to jednak Anno 2070 daje nam naprawdę spore możliwości. Nie tylko musimy bowiem decydować o tym gdzie stawiać nowe budynki, ale także pamiętać o szalenie ważnych zależnościach między poszczególnymi, wybudowanymi wcześniej strukturami, jak i samami surowcami. To właśnie odpowiednie gospodarowanie tymi ostatnimi jest tutaj „clue” całej zabawy. Aby nasze imperium rozwijało się odpowiednio musimy uzyskać wpierw dostęp do jak największej ilości surowców, które potem możemy przetwarzać na coraz to bardziej zaawansowane produkty. Czasami zależności między poszczególnymi towarami są naprawdę skomplikowane i aby uzyskać jeden produkt trzeba wybudować kilka różnych fabryk i zdobyć dostęp do całej gamy różnych surowców. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze energia potrzebna do działania każdego budynki i żywność. Jeżeli jednak przesadzimy z rozwojem przemysłu, to szybko może okazać się, że natura odpłaci nam pięknym za nadobne, a na nasze małe państewko zaczną spadać kolejne kataklizmy, farmy przestaną przynosić dochody a zaniepokojeni i głodni ludzi prędzej czy później się zbuntują. Trzeba więc uważać i cały czas pamiętać o zasadzie złotego środka, co jeszcze bardziej komplikuje rozgrywkę.

gry strategiczneNo właśnie ludzie – utrzymywanie wysokiego zadowolenia mieszkańców jest tutaj podstawą rozwoju naszego miasta. Każda z grup społecznych ma zupełnie inne wymagania i samo zapewnienie mieszkań i wyżywania nikomu na długo nie wystarczy. Jeżeli chcemy uzyskać dostep do lepszych budynków, to musimy ściągać specjalistów, a Ci ostatni lubią towary luksusowe i rozrywkę, co wymusza nieustanne rozwijanie swojego państwa i jego ekspansję w celu zaspokajania zachcianek obywateli. Na szczęście jeżeli będziemy mieli pecha i nie natrafimy w pobliżu na jakiś rzadki surowiec, zawsze możemy go kupić co pozwala uniknąć wkurzających sytuacji gdy potężne państwo cofa się w rozwoju przez brak to, że jakiś surowiec znajduje się poza naszym zasięgiem. Dodatkowo, od pewnego momentu, gdy będziemy już dostatecznie zaawansowani, pojawiają się także członkowie wysoko zaawansowanej technicznie organizacji SAAT, którzy za pewną opłatą przyłączą się do nas i zajmą wymyślaniem coraz to nowszych technologii usprawniających nasze imperium. Nie zrobią tego jednak za darmo – jeżeli chcemy skorzystać z ich usług, to musimy zapewnić im godziwe warunki życia i odpowiednia infrastrukturę.

Tak właśnie w skrócie wygląda tutaj cała zabawa. Mimo, że gra nie ma jasno określonych celów, to jednak naprawdę wciąga. Rozbudowywanie swojego Państwa, dbanie o zachowanie kruchej równowagi w przyrodzie, zasiedlanie coraz to nowych terenów (łącznie z głębinami oceanów!) oraz odkrywanie nowych technologii naprawdę wciąga. Do ostatecznego sukcesu prowadzą zresztą różne drogi, a każda misja wygląda nieco inaczej. Obecność dwóch różnorodnych frakcji powoduje dodatkowo, że wszystko staje się jeszcze bardziej skomplikowane, a gdy nawet opanujemy do perfekcji zabawę jedną ze stron, to możemy zawsze zacząć wszystko od nowa jako swoi niedawni przeciwnicy ucząc się gry w zasadzie od podstaw. W późniejszej fazie dochodzi do tego jeszcze oczywiście dyplomacja wraz z możliwością prowadzenia wojen, które są nieźle zrealizowane, ale jednak brakuje im rozmachu. Walki są tutaj bowiem bardzo schematyczne i nieskomplikowane. To jednak nie na nich opiera się przecież rozgrywka – tutaj chodzi o budowanie, budowanie i jeszcze raz budowanie oraz dbanie o to aby ludziom niczego nie brakowało, czyli o to co fani gier ekonomicznych lubianą chyba najbardziej. Zdobycie i skolonizowanie każdej kolejnej wyspy przynosi prawdziwą satysfakcję, a mimo stosunkowej prostoty gra zachwyca bogactwem możliwości, ilością dostępnych budynków, surowców i skomplikowanymi połączeniami pomiędzy tym wszystkim.

gry przygodowe 2dJak to jednak wygląda na ekranie? Naprawdę pięknie – możemy obserwować z bliska wyspy, które przejdzie nam zasiedlić, spoglądać na  kołyszące się na wietrze drzewa czy kapitalnie wyglądające morza pełne fal. Jeszcze większe wrażenie robią oddane z masą detali, futurystyczne, pełna szkła i stali miasta, które dosłownie tętnią życiem. Można dosłownie godzinami patrzeć na zbudowane przez siebie metropolie czy pracujące pełną parą fabryki.

Oczywiście w grze nie zabrakło tez możliwości zabawy w sieci, jednak specyfika rozgrywki powoduje, że takie mecze są naprawdę długie i lepiej zagrać z dobrymi znajomymi, kiedy mamy pewność, że wytrzymają oni z nami przed ekranem kilkanaście godzin (oczywiście można zawsze zapisać zabawę i powrócić do niej już w inny dzień). Co ciekawsze, nawet jeżeli gramy sami, to możemy nadal korzystać z dobrodziejstw Internetu, przeglądać statystyki innych użytkowników nowego Anno 2070 czy nawet brać udział w wyborach najlepszych Graczy do Rady Światowej i Senatu. Pojawiła się również możliwość wykonywania różnych, przygotowywanych na bieżąco przez twórców zadań i wyzwań.

Na rynku gier ekonomicznych i strategicznych panuje ostatnio pewna posucha. Nowe Anno 2070 nie jest niestety ulewą, która zmieni tą sytuację, ale to naprawdę solidna produkcja, która ucieszy każdego fana takich tytułów. Dwie grywalne nacje, ogrom możliwości, długa, wciągająca rozgrywka, rozbudowane relacje ekonomiczne i piękna grafika. Czego chcieć więcej? Wkurza wprawdzie czasami zbytnia pro-ekologiczność tego tytułu, ale z drugiej strony wprowadzenie do zabawy tejże ekologii dodatkowo ją komplikuje. Gdyby jeszcze całość miała nieco lepszą kampanię i solidniej wykonaną warstwę militarną…. Tak czy inaczej, to najlepsza gra ekonomiczna tego roku, co powinno wystarczyć wszystkim za rekomendację!

Sprawdź najlepszy katalog gier!