warframe RPG

WarframeZagraj w Warframe!

 

Każdy z członków czteroosobowego oddziału wybiera dla siebie zbroję spośród pakietu wstępnie dostępnych charakteryzujących się różnymi umiejętnościami – każdy powinien znaleźć coś dla siebie, a potem uzyskuje się dostęp i do kolejnych. W boju naturalnie zdobywa się doświadczenie, dzięki czemu z biegiem czasu odblokowują się kolejne zdolności. Możliwe jest również polepszenie postaci z użyciem konkretnych modyfikacji o różnych właściwościach.

Choć mamy do czynienia z darmową grą akcji, skupiającą się przede wszystkim na… kooperacyjnej akcji, jej autorzy nie zapomnieli o tle fabularnym. Ale poświęcili mu niewiele czasu i poza tym, że wcielamy się w pradawnych wojowników, wybudzonych do walki z groźnymi rasami obcych, nie musimy wiedzieć nic więcej. W kolejnych misjach stajemy przed różnymi zadaniami (to trzeba kogoś uratować, to coś zniszczyć, to coś innego odnaleźć), ale wszystko sprowadza się w zasadzie do jednego – rozstrzeliwania i siekania na kawałki setek obcych.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na walkę z użyciem broni białej (wielkiego ostrza czy toporu), czy wolimy jednak strzelać z broni palnej (pistoletu, karabinu czy też z łuku), Warframe serwuje wiele godzin radosnego znęcania się nad hordami obcych oraz wykonywania efektownych akrobacji – skoków, wślizgów czy spacerów po ścianach. Płynne animacje, ładne efekty specjalne, szybkie tempo pojedynków oraz zróżnicowany arsenał powodują, że po jednej misji przychodzi ochota na kolejną, po kolejnej na jeszcze kolejną… aż w końcu orientujemy się, że siedzimy już przy komputerze dłużej niż planowaliśmy. Pomimo, że ciągle robimy to samo. Są gry, w których powtarzalność udało przekuć się w atut. Jedną z nich jest bez wątpienia Warframe.

Gra działa w oparciu o autorski silnik Digital Extremes, nazwany Evolution. Technologia zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie swoimi osiągami. Warframe to zdecydowanie jedna z najładniejszych produkcji free-to-play, jakie do tej pory ujrzały światło dzienne. A do tego jej optymalizacja umożliwia nieustannie płynną zabawę, bez większych zgrzytów i przycięć.

Poza wykorzystywaniem broni palnej rodem z filmów science fiction pomachamy bronią białą, a podczas potyczek popiszemy się również umiejętnościami akrobatycznymi odbijając się przykładowo od ścian czy umiejętnie łącząc zabójcze ciosy. Wszelkie miejsca starć generowane są losowo z biblioteki dostępnych elementów. Klany mogą korzystać z podobnego systemu wydając zarobione w boju pieniądze na kolejne pomieszczenia (tudzież wyposażenie dla postaci w sklepie) albo decydując się na zainwestowanie prawdziwej kasy w przyśpieszającą wiele rzeczy platynę. Warto wspomnieć, iż na dobry początek każdy dostaje 50 sztuk tej cennej waluty.

Warframe to dynamiczna, energiczna i bardzo wciągająca pozycja. Oprócz ciągłej strzelaniny i nieustannego dążenia do zniewolenia wrogich jednostek, zetkniemy się w niej również z elementami taktyki i strategii. Dzięki bardzo dobrej oprawie audiowizualnej i wysokiej grywalności tytuł z pewnością dostarczy wiele godzin dobrej zabawy.

 

Przejdź na stronę gry Warframe!


Recenzja

Grywalność
Grafika
Ocena redakcji
Podsumowanie

Za stworzenie Warframe odpowiada zespół Digital Extremes, współtwórcy takich tytułów jak Unreal, Unreal Tournament, Pariah czy te z serii BioShock, a bezpośrednią dla niej inspiracją były prototypy Dark Sector.

Wynik 4.5 ocena